Prof. Dr. İrfan Erdoğan Tekirdağ’da

 

Talim Terbiye Kurulu Eski Başkanı Prof. Dr. İrfan Erdoğan, Tekirdağ final dergisi dershanesinin ev sahipliği yaptığı Final Eğitim Kurumları Trakya Bölgesi Yöneticiler Toplantısı’na katıldı. Final Dergisi Dershaneleri Rehberlik ve Tanıtım Koordinatörü ve Bölge Yöneticisi Celil Vardar ve şube yöneticilerinin katıldığı toplantıda Vardar, Prof. Dr. İrfan Erdoğan’a kendilerini aralarında görmekten büyük mutluluk duyduklarını, sektörünün lideri olan Final Eğitim Kurumlarının yöneticilerine eğitim sistemimizin tarihi, bugünü ve perspektifi hakkında vereceği kıymetli bilgilerden dolayı teşekkür etti.

Prof. Dr. İrfan Erdoğan, Türkiye genelinde yüzlerce dershanesi ve okulları olan Final eğitim kurumlarının bu toplantısına katılmanın büyük bir mutluluk olduğunu söyledi. Konuşmasında Eğitim sistemimizin yeterince tartışılmadığını, bütçeden en büyük payı alan Milli Eğitimin bu bütçesini maaşlara kullandığını, genel yatırımlar içinde eğitime yapılan yatırımın yeterli olmadığını vurguladı. Türkiye’de aşırı bir etiket üretme, abartma ve simgeleştirme var, diyen Prof. Dr. İrfan Erdoğan, “öğrenci merkezli eğitim, yapılandırmacı eğitim” gibi sloganların eğitimin aslında yararlı olan birçok sistemini değiştirip zarar verdiğini, eğitimin bir idealizm olduğunu ve ancak özgür ortamlarda iyi işler çıkarılabileceğini söyledi.

 “Eğitimin ruhunu ortadan kaldırırsanız, her şeyi teknoloji ile yapabileceğiniz vurgusunu yaparsanız öğretmenin önemini, imajını zedelersiniz” diyen Prof. Dr. İrfan Erdoğan, “2500 yıldır eğitim idealist öğretmenlerin omzunda yükselmiştir.” dedi. “Eğitim, şekeri görülmeyen çay gibidir. Nasıl ki çay isterken çay ve şeker getirin demeyiz, eğitim de çayda görülmeyen şeker gibi olmalıdır.” diyen Prof. Dr. İrfan Erdoğan, dershanelerin sayısının artmasıyla ve ücretlerinin düşmesiyle birlikte fırsat eşitliğini sağladığını, daha az dershane olması durumunda fırsat eşitliğinin olmayacağını ileri sürdü.

Dershanelerin eğitim sisteminin çok önemli bir parçası olduğunu, olmaması durumunda eğitimin bundan ciddi etkileneceğini vurguladı. Kaldırılan SBS’nin Türkiye’nin röntgenini çektiğini, ölçtüğünü ve sonuçlarına göre tedbirler alındığını söyleyen Prof. Dr. İrfan Erdoğan, çok iyi programlanmış bir sistemin kaldırılmasının doğru olmadığını söyledi. Okullara sınavsız geçilse bile vatandaşın okulları kendi içinde sıralayacağını ve yanlış bazı durumların ortaya çıkacağını söyleyen Prof. Dr. İrfan Erdoğan, bu durumun öğrenci ve veli üzerinde daha fazla strese yol açacağını ifade etti. Konuşmasını ev sahipliği yapan Tekirdağ final dergisi dershanesi şube yöneticisi Adem Yürekli’ye teşekkür ederek bitirdi.

http://www.tekirdagyenihaber.com/?p=4334

Buradasınız: Anasayfa ANA SAYFA ANA SAYFA Prof. Dr. İrfan Erdoğan Tekirdağ’da